Zadzwoń: 605 366 564

Zalety tynków gipsowych

Tynki gipsowe wyróżniają się krótkim czasem schnięcia oraz dużą przyczepnością do nakładanej powierzchni, a także elastycznością, na otynkowanej powierzchni nie powstają pęknięcia.

Warstwa tynku gipsowego cechuje się wysokim stopniem ognioodporności. Tynki te charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, przez to tworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniach, a zarazem, poprzez swoją dobrą izolacyjność termiczną mają wpływ na oszczędzanie energii cieplnej.
Ich zaletą jest również to, że mają bardzo dobrą paro przepuszczalność. Potrafią wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją wówczas, gdy we wnętrzach robi się sucho. Tworzą więc w domu przyjemny i zdrowy mikroklimat.

Przy pomocy tynków gipsowych, można uzyskać gładkie, bardzo równe, dokładnie wykończone i bardzo estetyczne powierzchnie. Tynki gipsowe są bardzo dobrym podłożem pod powłoki malarskie, tapety lub płytki ceramiczne.

Tynki ręczne a maszynowe

Tynki mogą być nakładane ręcznie, jednak szybkość i efektywność prac zwiększają tynki maszynowe np. gipsowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku prac prowadzonych na dużych powierzchniach. W odróżnieniu od ręcznego sposobu tynkowania, czyli rzucania zaprawy na daną powierzchnię, zgarniania jej nadmiaru łatą, zacierania i wygładzania pacą, tynki maszynowe np. gipsowe nakłada się przy użyciu agregatów tynkarskich.

Agregaty tynkarskie pozwalają w wygodny sposób nanieść odpowiednią ilość tynku na ścianę, co przekłada się na krótszy czas pracy oraz pozwala zaoszczędzić na materiale.  

Dodatkowe przeniesienie materiału z silosów do agregatów tynkarskich pozwala ograniczyć przestrzeń, która przy ręcznym nakładaniu tynków była konieczna do magazynowania materiału i odpadów.